Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie čínských chocholatých psů

18. 11. 2005

JAKÝ JE

Čínský chocholatý pes

Historie
Plemeno čínský chocholatý pes pochází pravděpodobně z Číny. Již od starověku můžeme nalézt bezsrsté psy s typickými chocholy na historických malbách v nejrůznějších částech světa. Dochovaly se i záznamy o existenci čínských naháčů na počátku vlády čínské dynastie Han (200 let před Kristem). Jsou doloženy dva typy naháčů. Jeden byl menší (6-7 kg), takzvaný svatyňový pes, druhý typ byl těžší (11-12 kg) a jeho osud končil většinou v žaludcích hladových strávníků. Toto plemeno plnilo řadu historických rolí, což je patrno z různých názvů, jako je svatyňový pes, čínský královský naháč, čínský jedlý pes, později i čínský lodní pes. Naháči střežili posvátná místa, byli výbornými lovci hlodavců, měli i důležitou úlohu v medicíně - přímé předávání živočišného tepla prostřednictvím jemné kůže a silné proudy uklidňující energie působily blahodárně u pacientů s revmatismem a u psychicky labilních osob. Ve druhé polovině 18. století naháči v Číně prakticky vymizeli, další vývoj tohoto plemene se odehrával v Americe a Velké Británii. K nám byli první čínští naháči s průkazem původu dovezeni v roce 1990.
Celkový vzhled
Důležitým faktem v historii tohoto plemene je, že jejich lysost vznikla spontánní genetickou mutací. V plemeni existují dvě rovnocenné variety - lysá (čínský chocholatý pes, naháč, hairless) a osrstěná (čínský chocholatý pes osrstěný, labutěnka, powder puff). Pro lysou varietu je typický chochol srsti na hlavě a husté osrstění dolní části končetin a ocasu, pro osrstěnou varietu je to dlouhá, hebká a splývající srst po celém těle. Při opakovaném spojování jen bezsrstých jedinců jejich potomkům řídne až mizí požadované osrstění hlavy, nohou a ocasu, celkově slábne kostra, snižuje se kohoutková výška, častěji se vyskytuje nepřirozený vývoj chrupu. Proto jsou osrstění jedinci důležití pro zdraví plemene a chovatelé dbají na křížení obou variet. Zvláštností variety hairless je vyšší povrchová teplota 39 až 42 stupňů, vnitřní teplota je stejná jako u ostatních plemen. Od ostatních plemen naháčů, peruánského a mexického, se liší hlavně existencí dvou uznaných variet, výrazným osrstěním hlavy, uší a ocásku a malým vzrůstem.
Charakter
Čínský chocholatý pes nesmírně miluje přítomnost člověka a co nejčastější tělesný kontakt s ním. Na druhé straně je i psíkem sportovním a houževnatým, rychle reaguje na podněty okolí. Je živý, mrštný, ale nikdy útočný. Povahu má citlivou a láskyplnou, velmi rád se chová a mazlí. Na druhou stranu někteří naháči nebývají nadšení přítomností cizích osob a rozhodně nepatří k plemenům, která by se radostně vrhala na neznámou osobu. Potřebují určitou dobu, aby člověka zařadili do okruhu svých známých, teprve pak jí věnují svoji přízeň. V USA jsou čínští chocholatí psi také pravidelnými účastníky agility. Mnoho majitelů popisuje velice příjemný pocit při kontaktu s kůží tohoto psíka, někdo dokonce hovoří i o předávání pozitivní energie. Naháči jsou vhodní jak pro osamělé lidi, tak i jako společníci dětí. Čím více mají kolem sebe lidí, kteří jim věnují svoji láskyplnou péči, tím jsou šťastnější. V žádném případě nesmějí být drženi v kotci.
Použitá literatura:
- Svět psů 7/99