Jdi na obsah Jdi na menu
 


Laserová operace očí metodou Lasik

10. 11. 2009

Názory zde psané se nesnaží nikoho ovlivňovat v pohledu na laserové operace očí. Existuje mnoho kvalitních pracovišť v ČR, kde je možno celý zákrok konzultovat předem a  rozhodnout se svobodně. V každém případě žádejte co nejvíc informací. Videa a názorné ukázky z operací lze najít na youtube, na internetu všeobecně.

Operace očí – odstranění dioptrií (krátkozrakosti) femtosekundovým laserovým přístrojem VisuMax, Mel 80.

Nejprve jsem se objednala na komplexní předoperační vyšetření očí, zda vůbec mohu ve svém věku 43 let podstoupit tuto operaci. Vyšetření proběhlo na několika přístrojích, včetně Wavefront analýzy.

Následovalo objednání termínu zákroku metodou LASIK a platba 1500,- Kč za vyšetření a 1000,- Kč za rezervaci termínu. Tato částka se započítává do celkové ceny operace, je však nevratná, pokud si to pacient rozmyslí. Celková cena operace obou očí je 33500,- Kč

Když se blížil den D, tedy operace, nevěděla jsem, co mě vůbec vedlo k tomu, že jsem se objednala na operaci, když celý život nosím brýle a v podstatě mi nijak zvlášť nevadí. Nechala jsem se přemluvit od manžela, myslel to dobře. Kdyby to záleželo na mě, nikam nejdu! Ale vezl mě manžel autem a tak neuteču. Strašně jsem se bála!

Úterý 17.3.09

V čekárně byla děsná zima. Mají zpoždění asi 1 hodinu, objednaná jsem byla na zákrok v 8:00, do 8:30 se nic neděje, pak vyšla sestra, dala mi podepsat jakýsi papír, že je zákrok na mou zodpovědnost a pak mi řekla, ať jdu ještě nahoru do ambulance, že se mnou proberou ještě nějaký jiný postup operace kvůli tomu, že po odstranění dioptrií budu muset začít nosit brýle na blízko, prostě už jsem trochu vetchozraká. Kdyby prý poddimenzovali levé oko (které není vedoucí), oddálí se nástup nošení brýlí nablízko.To snad ne! Já jsem duševně připravená na nějaký postup, studuji to celých 14 dní na internetu a oni mi v poslední chvíli nabízejí něco jiného? Jak se mám rozhodnout? Řekla jsem, že ne, že chci to, na čem jsme byli domluveni, tedy odstranění dioptrií na 0 s tím, že nosit brýle na blízko pro mě není žádný velký problém. Doktorka souhlasí s mým názorem, brýle na blízko mohu začít nosit buď hned, za rok, nebo až za tři. To nikdo předem neví. Já nemohu mít nic normálně a v klidu. Vrátila jsem se do čekárny operačního sálu. Sestra mi chodila do čekárny kapat do očí anestetické kapky. První kontakt očí s kapkami jsem vnímala jako pálení, pak už nic. A pak mě zavolali.

Boty a bundu sundat už v čekárně, před očima dalších lidí, dovnitř bosa. Divné...

Navléknout slušivou čepici a plášť, svlékati oblečení netřeba, položit se na lehátko. Nesměle pípám, že se bojím. Dávají mi do ruky žmoulat medvěda a milý personál mě uklidňuje, ať se nebojím, a znovu popíšou postup operace. Už je mi všechno jedno. Znovu mi kapaji do očí anestetika a během operace ještě několikrát (nebo to už pak byly jiné kapky...?). Pan doktor se snaží dělat legraci, přijde mi to trošku nevhodné, vypráví jakousi historku ze zahrady, spíš bych byla raději, kdyby mi popisoval, co se bude dít, takhle mi to připadá, že se snad ani nesoustředí...

Blíží se chvíle, kdy mi laser oddělí kus rohovky. Je zvláštní, že ačkoliv je mi operováno oko, nic necítím, paradoxně jen cítím tlak očního rozvěrače. Laser nikoli. Asistent mi odpočítává, kolik sekund zbývá do oddělení rohovkového flepu laserem. Najednou mlha. Na asistentova slova „Hotovo“ odvětím, že naštěstí mám ještě jedno oko. Legrace. Pak mám mlhu i na druhém oku a jsem s lehátkem přetočena pod laser, který provede odlaserování dioptrií. Pěkné červené světýlko, celá kola červených světýlek. Zajímavý postřeh: vypalování laserem já vnímám nosem jako zápach po broušení např. zubu u zubaře. He.

V okamžiku odoperování jednoho oka se doktor začne soustředit na oko druhé. To první mi překryje obvazem, ale nezalepí, takže gáza jen tak leží. No. Začne operovat druhé oko a já s hrůzou zjišťuji, že si opírá ruku o mé právě odoperované oko první a to docela fest, protože se právě panDr snaží odklopit flap na oku druhém. Jaksi ho upozorním, ať tu ruku opře jinde. Heh! To asi nebude dobře, že?

Nic nebolí, jen vnímám pohyb nástrojů v rukou operatéra po mém oku v okamžiku odklopení rohovky a opětného přiklopení.

A asi za 20 minut hotovo. Odkládám slušivý oblek a jdu do čekárny. Protože jsem první, kdo byl dnes operován, jsem sledována zvědavými pohledy ostatních v čekárně. Navíc mám žluté kruhy kolem očí od desinfekce. Vypadám úchvatně, jako vosa. Musím jít zase na toaletu, když jsem nervózní, často tuto místnost navštěvuji. Vidím hustou mlhu a v ní obrysy okolí.

Volá mě sestra, dává mi pokyny, jak se chovat po operaci, podá antibiotické a kortikoidní kapky do očí, které musím kapat 4x denně po dobu 1 měsíce a skásne mě o peníze.

Oči přicházejí k sobě. Je to jakoby mi někdo nasypal do očí sůl, slzím a nemohu je otevřít tím předrážděním. Ale není to bolest, jen nepříjemné. Po 30 minutách si mě volá operatér a kontroluje oči pod mikroskopem a mohu jít domů. Sama bych nikam nedošla, nasadila jsem si tmavé brýle a jdu víceméně poslepu. Vytáčím poslední číslo na mobilu, od kterého mi přišla podpůrná sms, je to zrovna od Vave. Jejím prostřednictvím posílám vzkaz Zvířetníkům a díky za palcodržení. Pro jistotu spolknu dva Ibalginy co mám z domova s sebou a těším se do postele. Očekávala jsem ale velkou bolest, tohle je spíš silné škrábání a píchání v očích a dá se vydržet bez větších potíží. První den skoro celý prospím, naštěstí. Když večer vstanu, hledám brýle. Zvyk je železná košile. Vidím lépe i bez svých brýlí. Ale na blízko zhola nic. Pokouším se zašít synovi čepici, jehlu sice navlékám na první pokus, jaksi na dálku, ale je to spíš náhoda. Sešití čepice prý proběhlo úspěšně. Bude to několik dní trvat, než se oči usadí.

Středa 18.3.09.

Druhý den ráno mlha ustoupila, je krásný slunný den a tak nasazuji tmavé brýle. Tím světlem mi oči jakoby bolí, jakoby okem dozadu a za očima. Ale nic výrazného. Lehké škrábání v očích přetrvává, neslzím, vidím lépe. Pravým okem o něco hůře, než levým. Jedu na kontrolu, po operaci mám přednost a tak mě hned berou na řadu. Při kontrole očí na čtení řádků je sestra trochu zklamaná, že nevidím řádek, který mám asi vidět a přečíst. No, snad se oči usadí. Lékařka mi kontroluje oči mikroskopem, mám tam prý nějaké šedivé skvrny a že vidím jakoby duchy nad sebou je normální. Dostávám umělé slzy, můžu je kapat každou hodinu, je fakt, že na škrábání a nekomfort pomáhají. Na kontrolu mám přijít zase v pátek. Neohýbat se, nenamáhat, nenosit nic těžkého, nepobývat v prašném a zakouřeném prostředí, nelíčit si oči, nemnout, šetřit se a nosit tmavé brýle. Měření zrakové ostrosti https://www.zdravcentra.cz/index.php?act=bq-31&aid=1&oid=48&OFF=&DIR=&ORD=1

http://is.muni.cz/th/176794/lf_b/Bakalarka-Zrak.Ostrost.doc

http://home.tiscali.cz/optometrie/

Čtvrtek 19.3.09

Asi se mi budou oči hojit déle, než předpokládaly mé optimistické vize. Za šera je to špatné, po ránu se pomalu rozkoukávám, celkem slušně, i když jaksi rozmazaně. Vidím duchy, jakoby dvojitě nad sebou. Kolem světel a zdroje světelného záření (i při pohledu do rozzářeného okna denním světlem) vidím tzv. halló efekt, tedy jakoby mlhavé záření , které ještě rozšiřuje zdroj světla. Na blízko bych řekla, že se vidění zlepšuje. Kapu poctivě 4x denně antibiotika, kortikoidy a nově umělé slzy, ty mohu kapat dle potřeby i každou hodinu.. Mytí hlavy ve vaně v záklonu s asistencí mého muže, aby mi nenatekla voda do očí, byl atleticko-sebezničující výkon, vzhledem k mým obtížím s krční páteří. Přes den jsem se trochu více a ostřeji rozkoukala, tak snad jsou mé oči na cestě k lepším zítřkům.

Pátek 20.3.09

Opět na kontrolu. Přítomen nečekaně i operující MUDr. Jeho přístup k mému vyšetření je hektický, uspěchaný a nesoustředěný. Nejprve se mě zeptal, jak jsem dlouho po operaci, pak mi řekl, že mám kapat už jen jedny kapky a když jsem to po něm v údivu zopakovala já, znovu se mě optal, jak jsem dlouho po operaci (měl to před sebou na monitoru mé karty v PC, mohl si to přečíst sám) tak řekl: „Jo vy jste teprve 3 dny, no tak to kapejte ještě oboje!“ Na pravé oko vidím hůř, po 3 měsících mi nabídl reoperaci – odklopení rohovky a dolaserování a případné dokorekce. Aha, něco asi není v pořádku? Raděj jsem se pak domluvila s jinou lékařkou, že s ní chci mluvit a ona mě v klidu vyslechla a dala odpovědi. Jdu k ní znovu na kontrolu ve středu odpoledne.

Přetrvávají stále pooperační vedlejší účinky, jako je halló efekt kolem zdroje světla, dvojité vidění, rozostřenost, špatné vidění za šera, suché oko, na blízko vidím jen od vzdálenosti tak 20 cm, blíže mám rozmazáno.

Sobota

Tak jsem řídila sama auto. Se slunečními brýlemi, protože bylo jasno a slunce svítilo celý den. Šlo to celkem v pohodě. Jen mě z větší námahy oči bolely a od toho i hlava kolem spánků. V šeru a horších světelných podmínkách vidím stále mlhavě. Oči jsou prý prodloužený mozek. Tak mě bolí mozek.

Neděle

Když se hodně snažím, zaostřím na blízko, ale už ne tak blízko, jako před operací, tak na 20 cm. Pak musím oči zase zaostřovat do dálky. Oči se to musí naučit a mozek pochopit. JDE TO, ALE POMALU.

Tohle stojí za přečtení:

http://koutnik.blog.idnes.cz/

Středa – týden po operaci

Byla jsem na kontrole u mnou vybrané lékařky, protože mám pocit, že se pacientovi více věnuje a je ochotná odpovídat na dotazy.

Na pravém oku mi naměřili , že zůstala 0,5 dpt. (jestli jsem dobře rozuměla, tak cylindr tam taky nějaký je, na to se musím zeptat). Rohovka se prý hojí dobře, je hladká a není skoro vidět řez. Dostala jsem jiné kapky, Oftaquix mám vynechat, dokapat jedno balení Maxitrolu už jen 3x denně a dál pokračovat kapkami Flarex 2x denně. Na kontrolu mám přijít za měsíc. Případně se pak můžeme domluvit na reoperaci pravého oka. Po měsíci by měly vymizet vedlejší účinky.

http://ostarek.blogspot.com/2007/10/operace-o-metodou-lasik-ano-nebo-ne.html

16.4.09 kontrola po měsíci od operace

PO : -0,5 dpt, 0,5 cilindr

LO : -0,75 cilindr

čili astigmatismus

I po nastavení dioptrií na oči zkušebními sklíčky (zjištěné změřením přístrojem) jsem viděla rozmazaně, dvojitě pod sebou, i když mnohem ostřeji a přečetla řádek 6 (bez těch sklíček ho skoro nepřečtu, jen tuším)

Dále mám kapat kortikoidy – Flarex 2x denně.

Vyšetřovala mě zase jiná lékařka – ptala jsem se jí, jak se jmenuje, neměla na plášti vizitku. Byla velmi vstřícná, ochotná, milá, odpovídala na mé dotazy.

Mám přijít na kontrolu zase za měsíc a to v úterý odpoledne, kdy ordinuje skoro vše operující MUDr., prý byl na nějakém školení v Americe. Jenže mám obavy, že bude zase nesoustředěný, bude tam pobíhat a nebude se mi věnovat v klidu, no uvidíme...

Moje oči si prý musí zvyknout vidět jinak, svaly se musí naučit se zapojit jinak, je to znát podle toho, že nevidím dobře ani s těmi naměřenými dioptriemi. Auto řídím bez problémů, do dálky vidím dobře s mhouřením, ale na monitoru PC, nebo v obchodě nápisy nad regály mám prostě dvojité. Na monitoru zaostřím až když přivřu oči, to pak dvojité zmizí, ale takhle přeci nebudu koukat? Tak zase za měsíc...

5.5.09 jsem napsala dotaz jednomu uznávanému očnímu lékaři přibližně v tomto znění:

"Dobrý den pane doktore. Obracím se na Vás s dotazem. Jsem 7 týdnů po operaci krátkozrakosti metodou LASIK femtosekundovým laserovým přístrojem VisuMax Mel 80 s využitím analýzy Wavefront na jedné pražské oční klinice. Před operací PO -4,25 a -0,5 ax, LO -4,0 a -0,75 ax. Více údajů neznám. Na poslední kontrole měsíc po operaci na pravém oku mi zůstala -0,5 dpt a na obou očích zůstal nezměněn astigmatismus. Můj velký problém je ale dvojité vidění, které se mi zobrazuje pod sebou a stav se nelepší, naopak mám pocit, že se pomalu zhoršuje. Lékaři radí, abych byla trpělivá. Hledám odpověď na otázku: když mi nasadí sklíčka na oči (s přístrojem přesně naměřenými zbytkovými dioptriemi a ast po operaci), sice vidím ostřeji, ale to dvojité vidění nezmizí...? Jak to, že se to korekcí cylindrickými dioptriemi nesrovná? Moc tomu nerozumím. Setkal jste se někdy s podobnými problémy pacienta po operaci? Může se stav upravit opravdu časem a nebo je lépe volit reoperaci?

Přišla mi odpověď:

Dobrý den,
pokud s naměřenou korekcí nevidíte ostře a zdvojení obrazu nemizí, pak příčinou není neodstraněný astigmatismus, ale problém je ve vytvarovaném ablačním profilu na rohovce. To je ale nyní velmi obtížně řešitelné. Pokud jste 7 týdnů po operaci a přetrvává zbytková korekce včetně astigmatismu, je jen minimální naděje, že ještě dojde ke zlepšení dioptrií, dioptrický výsledek po tomto typu operace je zpravidla ustálený za 4-6 týdnů od operace. Přichází tedy v úvahu reoperace, ale zda kromě dioptrií odstraní i dvojení vidění, to záleží na jeho příčině.Problém mohl být např. v ne ideální spolupráci při průběhu zákroku (špatná fixace světla), problém při předoperačním vyšetření či jeho interpretaci, nesprávné naprogramování, častý bývá problém při tvorbě lamely femtolasikem, problémy při hojení, nebo více faktorů současně. Skutečnou příčinu Vám může objasnit pouze ošetřující lékař, který ji také nepochybně zná.

6.5.09

Tak jsem to psychicky nevydržela a dnes jela na kontrolu s tím, že se můj stav vidění zhoršuje.  Naměřené dpt: PO -0,25, -1 ax LO -0,25, -0,75 ax, subjektivně rozdvojené vidění, flep se hojí velmi dobře, je čirý., Pentacam (síla rohovky) PO 540, LO 532
Doporučená kontrola za měsíc, kapat stále i po 7 týdnu od operace další balení Flarexu, KO za měsíc s ohledem na stále se měnící dpt, s případnou konzultací na dokorekci. S předloženým názorem jiného lékaře moc nesouhlasí, i když uznala, že hojení je zcela individuální záležitost. Dokorekci by mohla provést i ona sama osobně. Uf.
Na minulé kontrole v půlce dubna mi naměřili PO : -0,5 dpt, -0,5 ax; LO : -0,75 ax. Takže se to mění...k horšímu. Chovala se ke mě vstřícně, na vše odpověděla. Já jsem z toho na prášky :(
Dostala jsem recept na brýle: přesně dle naměřených dpt z dnešního dne, abych mohla alespoň v práci a za volantem fungovat. Takže mě to stálo další peníze, i když jsem si vybrala to nejlevnější, stejně jsou dočasné a pak si do nich nechám nasadit třeba skla na čtení.
Dokorekce se bojím, co když se to nepovede....ale zase podstoupit jí musím, jinak neuvidím :(

11.6.09  12 týdnů po operaci

Kontrola tentokrát u doktora zase jiného. Příjemný doktor, ochotný. Individuální hojení každého pacienta prý nelze předvídat, mě se astigmatismus vytvořil asi díky hojení větší, než byl před operací, ale prý se reoperace nemám bát, byla by to jen minimální dokorekce. Stejně mám obavy, co když se zase..... Malé shrnutí výsledků vyšetření:
Před operací:
PO -4,25, -0,5 ax, 105 osa
LO -4,0, -0,75 ayx, 75 osa
Týden po operaci:
PO -0,5 dpt, nějaký ax, nemám to písemně, takže si to už pesně nepamatuji
Měsíc po operci:
PO -0,5 dpt, 0,5 ax
LO -0,75 ax
Dva měsíce po operaci:
PO -0,25dpt, -1 ax, 105 osa
LO - 0,25dpt, -0,75 ax, 90 osa
Tři měsíce po operaci:
PO -1,25 ax, 101 osa
LO -1,25 ax, 93 osa

Dioptrie mám dle měření už na obou očích 0, ovšem zhoršuje se astigmatismus. Co je mi ale divné je to, že mi pokaždé naměřili jinou osu. To se taky mění? Já myslela, že osa zůstává stejná...?
Nicméně vzhledem k tomu že oči stále mění dpt, nabízenou reoperaci nechám na podzim. S nasazenými sklíčky jsem přečetla konečně i poslední řádek na tabuli a kupodivu bez zobrazení duchů, či rozdvojení. Jinak je totiž stále vidím. Na PC používám stále brýle.

Kontrola po 4,5 měsíce

Tak jsem dnes byla v ÚVN na prohlídce zraku. Zjistila jsem, že to tak dělá více pacientů, že jdou na nezávislou konzultaci na jiné pracoviště. Pan doktor po podrobném vyšetření na přístrojích konstatoval, že je vše v pořádku, jen já mám být trpělivá, někdy se prý oči hojí až rok (to jsem prostě já, musím mít všechno jinak, než ostatní). Tak tedy budu trpělivá, on by reoperaci nedoporučoval, na rozdíl od oční kliniky kde mi zákrok prováděli, tam mi reoperaci nabízeli už 2x. Tak já budu tedy čekat, jsem zvědavá, zda mi nakonec z toho čekání nenarostou vousy . A když se to prý samo nesrovná, tak prý budu nosit brýle.... no, to jsem tam , kde předtím, že. Tak z toho mám smíšené pocity, vlastně teď mám potvrzeno, že jsou oči v pořádku, ale já mám rozmazané vidění. To nechápu. TOTIŽ ČLOVĚK, KTERÝ VIDÍ DVOJITĚ A NEBO ROZMAZANĚ MÁ PŘECI OČI V POŘÁDKU, ŽE???

Ale jo, beru to tak a budu trpělivá. Ale pokud mě před operací tvrdili, že do toho mám jít, že mi oči srovnají, že hned druhý den budu vidět jako rys, pak se jedná přinejmenším o klamání. Nemohu si pomoci, ale raději bych přijala před operací info typu: může se stát to a to, má to taková a taková rizika a asi bych do operace nešla. Já jsem jim prostě věřila. A jsem trochu netrpělivá, protože s brýlemi jsem viděla v podstatě líp, než teď po operaci bez brýlí.

Radím všem, kdo se zabývají myšlenkou na laserovou operaci, aby navštívili alespoň dvě nezávislá refrakční pracoviště a nechali se vyšetřit a stanovit prognózu. Sehnat si co nejvíce informací. Já jsem dala na doporučení, že už se to přece operuje tak dlouho. Je to omyl, operuje se v podstatě velmi krátkou dobu, aby se vědělo co se stane po x letech s operovanýma očima a vlastně i hned po operaci. Je fakt, že mnoho lidí je spokojeno, ale mělo by se vědět, že taky existují lidé, kteří jsou nespokojeni. To vím bohužel až teď , když jsem se o problém začala hlouběji zajímat. Chybami se člověk učí, snad má chyba nebude příliš fatální. Takže vzhůru do boje a neklesat na mysli...

Kontrola po 6,5 měsících

PO - 0,75 ast

LO - 0,5 ast

Vypadá to, že se dioptrie stále mění, uvidíme zase příště...

Pokračování příště...???

Kontrola a konzultace poslední 10.11.2009

Tak a jsem u konce rozhodování, už vím, že na reoperaci nepůjdu.
Byla jsem na kontrole, na konzultaci. K tomu jsem si vybrala paní doktorku, pana doktora už ne a to jsem řekla i do telefonu sestrám, když jsem se objednávala na konzultaci. Paní doktorka taky operuje, jen o tom málokdo ví, protože jsou všichni šmahem objednáváni rovnou k panu doktorovi. Už v létě jsem byla na konzultaci ze zvědavosti na nezávislém pracovišti, kde mi reoperace nebyla doporučena - jednak kvůli problémům s hojením, kvůli ne úplně nejlepšímu výsledku a též kvůli věku. Prý bych na tom byla po reoperaci ještě hůř. Připomenu, že jsem byla operována před 8 měsíci metodou lasik s wavefront. Před operací kolem -4dpt a do -1 ast, tedy celkem 5 dpt.  Po operaci jsem minimálně 4-5 měsíců viděla dvojitě, což mě přivádělo k šílenství. Postupně se to upravilo a dnes se mi to stává jen při únavě očí anebo při zhoršení světelných podmínek. Haló efekt se upravil, z poměrně obtěžujícího až k téměř nulovému, nebo si to alespoň neuvědomuji., spíše jsem si zvykla. Co mi však už zůstalo, tak to je sušší oko (před operací jsem nevěděla, co to je), nekapu však nijak přehnaně hodně, ale kapky nosím u sebe stále, protože pracuji s počítačem. Dále mi přibylo zhoršené vidění nablízko, ale na to jsem byla upozorněná před operací. Flapy se přihojily velmi dobře a jsou v pořádku.
Byla jsem objednána tedy na konzultaci s paní doktorkou na určitou hodinu a i přes inzerované zlepšení po rekonstrukci na daném pracovišti jsem se dostala na řadu až za hodinu poté. Paní doktorce jsem na rovinu řekla, ke komu mám důvěru a ke komu ne a co mi řekli po prohlídce v ÚVN. Paní doktorka byla velmi příjemná a v podstatě dala za pravdu tomu, co jsem si i já sama myslela a co mi bylo doporučeno jinde, Prostě reoperace by to vše mohla ještě zhoršit. (Pan doktor by šmahem operoval znovu). Takže jsem si nechala napsat brýle nablízko, které ovšem nutně nepotřebuji na běžné vzdálenosti, ale na jemné práce, na které se musím podívat fakt zblízka a (krátkozrací s brýlemi potvrdí), před operací jsem měla skoro mikroskopické vidění nablízko, které mi teď chybí. Na dálku mám též brýle a to na PO 0,5 dpt a na obě oči 0,75 ast. Co jsem nevěděla, že i nablízko musím mít ast dioptrii. Tak. Navrch jsem ke konzultaci dostala refresh kapky a neplatila jsem vůbec nic.

Požadovala jsem vydání operační zprávy. Bohužel jí neměli v PC!!! Prý v té době ještě nezakládali!!! Vytiskli mi tedy alespoň zprávy z jednotlivých kontrol...


Musím přiznat, že auto řídím bez brýlí a zatím je nepotřebuji, (paní doktorka potvrdila), ale s brýlemi se mi kouká ostřeji a třeba v divadle a kině taky, což odpovídá tomu astigmatismu. Brýle nablízko budu nosit opravdu jen výjimečně.
Paní doktorku bych vám doporučila. K ní mám důvěru.

Dovětek:

Tak si ještě dovolím jednu zprávu. Dnes jsem šla s recepty na brýle na blízko a na dálku, které jsem obdržela na  klinice, do optiky. A protože optometristka zná mou anabázi a operaci mi rozmlouvala, tak mi raději oči ještě přeměřila. No a musela jednak opravit hodnotu osy, neboť když mi nasadila sklíčka dle předpisu, viděla jsem rozmazaně. (Čili komu vám naměřili pokaždé jinou osu očí jako mě, nechte se přeměřit, na ose dost zálěží) Za druhé naměřila mi i trochu jinak ast a dokonce na receptu pro brýle na blízko na jednom oku chyběl úplně. Navíc (!) mi změřila i strabismus (skryté šilhání - ono to v mém případě není šilhání v pravém smyslu slova, ale přílišné napnutí očního svalu a jiný lom světla) a mám 0,5 dioptrii. Vše zkoušeno velmi dlouho a pečlivě. Kdo má dvojité vidění po operaci laserem, to je způsobeno tím, že jsou hodnoty očí srovnány na stejno a oči (mozek) si musí zvyknout na to, které oko je vedoucí a srovnat si to. (Oči vidí dva úplně stejné obrazy, které neumí složit v jeden) Prý taky má zákaznici, mladou ženu a u ní po operaci (odlaserování rohovky) -2 dpt vznikl ast čočky -4 dpt. Nikdy se nedá dopředu předvídat, jak se oko zachová. Z toho, že mi za celou dobu, počínaje operací až dosud, nikdo nevyšetřil oční pozadí, jen kroutila hlavou.

7.6.2010

Našla jsem si novou obvodní oční lékařku. Reoperaci nedoporučila, Naměřila mi

PO -1,0 - 0,75 ast, celkem PO 1,75

LO -1,0 - 0,5 ast, celkem LO 1,5

Takže se mi oči zhoršují...

http://www.okoun.cz/boards/laserove_ocni_operace