Jdi na obsah Jdi na menu

Bodovací coursing Litomyšl a Klubový pohár CCC - 27.8.2006

29. 8. 2006

Tento coursingový závod řadím k opravdu povedeným akcím! Moc se nám tam líbilo.

Bodovací coursing "Pohár města Litomyšle" a "Klubový pohár CCC" se zadáváním "Klubový vítěz CCC 2006" se konal v překrásném prostředí SKI areálu Přívrat  www.ski-privrat.cz   Trochu mi to tam připomínalo Pecínov.

Nejprve mě ohromil pohled na naprosto dokonale posekanou  trávu a upravenou plochu po celém ski areálu. Připraveny byly dvě coursingové dráhy - jedna kratší (700 m) pro malá plemena a druhá větší (900 m) pro velká plemena. Závodníci byli na trať vyvoláváni a byla zde k dispozici k nahlédnutí bodovací tabule s průběžnými výsledky a podrobnými rozpisy. Trať byla náročná nejen stavbou, ale i terénem, protože se běhalo na úpatí sjezdovek, čili v kopci. Šest psů vůbec nedoběhlo závod, jeden byl diskvalifikován a mnoho psů mělo v průběhu závodu problém se sledováním návnady. Nutno říci, že to bylo způsobeno nejen díky obtížnému terénu, ale i komplikovanou dráhou. Návnadu neúnavně natahovaly děti, jako již tradičně v Litomyšli. Bylo jich na to dostatek, takže časově se v prvním kole podařilo dodržet harmonogram, ve druhém kole došlo k asi hodinovému skluzu, zaviněnému poruchou navijáku na delší trati.

Mezi oběma koly běhů bylo možné vyzkoušet si pro zpestření speciální koloběžky, na kterých se mohli zájemci nechat vyvézt vlekem na vrch sjezdovky a pak sjíždět dolů po zajímavém terénu. Kdo měl náladu spíše odpočívat, mohl popojít pár kroků do lesa plného hub. Perfektní bylo zázemí restaurace s dostatečným výběrem jídel. Počasí nám opravdu přálo, bylo víceméně slunečno a teplo (spadlo asi 20 kapek). Výhled na dráhu byl velmi dobrý odkudkoli a tak sledování běhu psů stálo opravdu za to. Nejkrásnější pohled byl, kromě jiných psů, na běh polského chrta, který byl podle mně naprosto dokonalý.

Ovšem ve druhém závodním kole se mi nelíbilo, jak byla postavena dráha pro malá plemena a to konkrétně poslední kladka. Doběh na této dráze byl z kopce a končil prudkou 90 stupňovou zatáčkou, což považuji za handicap pro zejména rychlé psy. Ti totiž v této zatáčce doslova vylítli z trati a dali tak šanci pomalejším psům, kteří si stihli zatáčku nadběhnout, protože viděli, kam návnada zahýbá. Než se rychlejší pes vrátil, pomalejší již byl v cíli. Dobře to bylo patrné z běhů chrtů saluki, které na této dráze o přestávce mezi jednotlivými koly běhaly o "Pohár saluki". Proto by lidé, kteří staví dráhu měli o tomto problému vědět a pro příště se ho vyvarovat! Nejen kvůli možnému zranění psa, který se snaží prudce zatočit, ale i kvůli rozhodčím, pro které, jak věřím, je tento moment náročný na posouzení.

Číňánci se tentokrát sešli dva: náš nahatý pes Krejg a jeho sparingpartnerka osrstěná fenka Lada.

Krejg vybojoval zlatou medaili s celkovým počtem bodů 176 a zároveň titul Klubový vítěz  CCC 2006.

Níže je výsledková tabulka. Všimněte si prosím, v jaké konkurenci psích plemen naši čínánci soutěžili a porovnejte jejich výkon s ostatními, třeba i chrtími plemeny a jistě dojdete k překvapivému zjištění, jak moc jsou šikovní!!!

Vysvětlivky:

DNS - nestartoval, DNF - nedoběhl, DSQ - diskvalifikován, LIC - splněn licenční běh