Jdi na obsah Jdi na menu
 


SPHYNX - úžasné nahaté kočky

12. 11. 2006

ObrazekMožná nevíte, že kromě nahých psů existují i jiné druhy savců bez srsti. Asi nejznámější je nahá myš, která byla vyšlechtěna pro vědecké experimenty. Podobně jsou na tom i bezsrsté formy potkanů, krys, morčat a křečků,Obrazek které se po vzoru koček také označují sphynx. Existuje také bezsrstý netopýr, který se vyskytuje na Jávě, Sumatře, Borneu a Filipínách. Dokonce existuje plemeno achaltekinského koně, jehož hříbata se občas rodí nahá. 

Bezsrsté kočky jako je Sphynx se vyskytovaly už před staletími u aztéků, kteří chovali i bezsrsté psy. Gen, který odpovídá za to, že u těchto koček téměř chybí srst, je recesivní a tak může být předáván kočkami celé generace, aniž by se projevil. Teprve když se náhodou spáří dvě kočky, které nesou obě stejný recesivní gen pro Obrazekbezsrstost, prozradí jedno nebo více koťat ve vrhu přítomnost genu ve svém zevnějšku. Existuje domněnka, že jak v Mexiku, tak ve spojených státech jsou domácí kočky, které ve své genetické výbavě tento "nahý" gen mají. Pramátí současné linie sphynxů ve Spojených státech byla normálně osrstěná americká domácí kočka Jezebel. ObrazekChovná základna nebyla v počátečním období široká. Proto se přikřižovaly jak domácí kočky, tak co se týče typu, prakticky shodní devon rexové ( křehká kočka s velmi krátkou vlnitou srstí). Aby se zabránilo problémům s pokrevním příbuzenstvím, používají se devon rexové v omezeném měřítku doposud.

Plemeno koček Devon Rex patří mezi takzvaná "mutovaná plemena". K nim se řadí mimo jiné Kornyš Rex (Cornish Rex), Německý Rex (German Rex), Selkirk Rex. Historie mutovaných plemen se odvíjí teprve od roku 1960.

ObrazekPokud se dotknete kůže sphynxe, máte pocit jako by jste hladili broskev. Mají Obrazekvýrazné mandlové oči a hrubé nohy se zřetelně vyvinutými prsty a polštářky, drápky téměř nikdy netasí. Sphynxové jsou přítulná a inteligentní zvířata. Povaha sphynxe bývá popisována jako "částečně kočka, částečně pes, částečně opice a částečně dítě". Jsou to sociální tvorové, velmi přátelští. V poslední době se těší stále rostoucí oblibě.  Líbí se vám taky tak, jako nám?

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek