Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bastetsphynx Bubby Liney - náš sphynxí kocourek

8. 1. 2009

Bubíček – kocourek Sphynx

Obrazek

Jakmile jsem objevila nahá plemena psů a koček, okamžitě jsem zjistila, že se mi tuze moc líbí. A tak jsem si slibovala, že až jednou...třeba k nějakému významnému datu narození...třeba si někdy pořídím Sphynxe. A není to tak dávno, co jsem dostala nabídku, nad kterou se nešlo nezamyslet. Naskytla se mi možnost vlastnit 1,5 roku starého vykastrovaného kocourka.

Nastalo přemlouvání ostatních členů rodiny, čtrnáctidenní vážné debaty s argumenty pro a proti, zvažování, zda už nás není doma dost – kočka, pes, rybičky nepočítaje. A jak to dopadlo? V listopadu 2008 se naše smečka rozrostla o kocourka Bubíčka.

Jmenuji se: Bastetsphynx Bubby Liney. Říkají mi nejčastěji Bubíček, pak Bubák, Bubislav, Bublina. Taky ještě Vrkoslav, protože ačkoli já mňoukat tence umím, tak si spíš jakoby povrkávám.

Jsem: Kocourek Sphynx, narodil jsem se 14.7.2007. Tatínek Wizardgate Silver Star byl chlupatý Sphynx, protože jeho maminka, tedy moje babička, byla Americká krátkosrstá kočka a to se prosím smí, to povoluje mezinárodní chovatelská asociace. Maminka Bastetsphynx Free Fur All byla Sphynx. Takže jsem F2 po tatínkovi a F3 po mamince, mám tedy spoustu nové krve a tím i genetické odolnosti. Vím, že se některým lidem nelíbím, ale kdyby měli tu možnost mě někdy potkat osobně, tak bych jim ukázal, jak jsem úžasný. Pak taky vím, že jiným lidem se moc líbím, nejen díky své povaze, ale třeba kvůli své krásné vrásčité hlavě, která připomíná slavného E.T.

Moje povaha: Tak jako většina Sphynxů jsem neagresivní, inteligentní a sociální tvor, mám rád společnost lidí i jiných domácích zvířat. Potřebuji kontakt a pozornost, jsem dobromyslný, důvěřivý, bezelstný. Prostě přátelské stvoření, které ani při hře nevytasí drápky. Jsem hravý a aktivní. Velmi jsem si oblíbil kočičí strom, který pro mě vytvořil páníček a moc rád si hraju s plyšovými myškami. Vlastně si rád hraju se vším. Chodím za páníčky jako pes a zajímám se o jejich činnost. Jsem přítulný a mazlivý jako malé dítě, vyhledávám živočišné teplo. Zvědavý jsem jako opička a stejně tak mrštný a rychlý.

Můj vzhled: Moje pokožka je nejčastěji přirovnávána k teplé broskvi nebo semiši, o mě se páníček vyjádřil, že jsem na dotyk jako obouchaný tenisák :) Zajímavé je, že na zimu se my Sphynxové trochu více ochlupujeme a na léto zase narostlé chloupky vypadávají. Na omak je moje kůže velmi příjemně měkká, heboučká a teplá až horká. Není to tím, že bych měl vyšší teplotu než jiné kočky, ale díky chybějící izolační vrstvě chlupů. Nejsem úplně bezsrstý, při bližším pozorování uvidíte, že je má kůže pokrytá jemným chmýřím. Sice nemám srst, zato mám vlivu prostředí přizpůsobenou kůži. Každý veterinář který někdy dával Sphynxovi injekci byl velmi překvapen tloušťkou a pevností naší kůže. Já mám sice takové krátké hmatové fousky na čumáčku, ale někteří Sphynxové, kteří je nemají vůbec, tak si třeba do misky s vodou nejprve sáhnou tlapkou, aby zjistili výšku hladiny a pak teprve mohou pít :) Tak jako u lidí, i u nás Sphynxů platí, že otužilý a dobře opečovaný jedinec je jak tělesně, tak duševně odolný. Zbytečným oblékáním byste mě zchoulostivěli, ale je potřeba mě chránit před zimou.

Péče o mě: Na rozdíl od psů naháčů, kterým se po koupeli kůže maže, se já koupu, aby se mi odstranil z kůže maz, případně špína. Protože srst, která normálně absorbuje kožní výměšky a chrání kůži před zašpiněním mě chybí, musím se pravidelně koupat, jednou za týden až 14 dní. Většina z nás nahých koček koupání dobře snáší. Po koupeli se mi čistí ouška, ve kterých mám mnohem více mazu než jiné kočky, zastřihnou se mi změklé špičky drápků a vyčistí okolí drápků, kde se také kumuluje maz.

Co jím: My Sphynxové máme rychlejší metabolizmus, a proto hodně a rádi jíme skoro všechno a tím pádem také více vyměšujeme. Musíme dostávat kvalitní krmivo s vysokým obsahem bílkovin, ale nižším množstvím tuků, neboť ty našemu zažívání nesvědčí. A to vám musím povědět, na co mí páníčci přišli. Když jsem se nastěhoval k jejich smečce, bylo pro mě připraveno stejné krmení, jako pro kočku Mařenku. Jenže já jsem Sphynx a tak jsem dělal tak veliké bobky, že to prý neumí ani náš pes! Takové to byly hromady. Nejvíc ale vadilo páníčkům to, že po každé takové hromadě následoval ohromný - no já to řeknu – puch, že se báli, aby nám to nevysklilo okna. A tak přemýšleli, co s tím. Panička přišla na to, že existuje krmení Royal Canin cat Indoor pro dospělé kočky, které žijí výhradně v bytě. Tohle krmení slibuje, že značně omezí zápach, protože snižuje v průměru o 60 % výstup plynu H2S z výkalů. Moje panička moc na reklamu nevěří, ale zkusila mi ty granule stejně koupit. A Světe div se ! Ono to funguje! Páníček říkal, že to není 60%, že to musí být víc.

Čím se mohu pochlubit? Že jsem si už stačil omotat mužské členy smečky kolem svého dlouhého prstu. Paničku jsem motat nemusel, ta byla omotaná odjakživa. Že už na mě Mařenka nevrčí, neprská, nesyčí a vůbec nevydává ty hrůzné zvuky, neplácá mě po hlavě packou, ale když má náladu, tak se spolu honíme po bytě a někdy se přidá i Krejg a to pak lítáme! A když si tak pěkně hrajeme, snaží se nás panička tajně vyfotit, nebo natočit, jenže jakmile vezme foťák do ruky, hned přestaneme a ona nemá co fotit. Tak jí alespoň olížu ruku. Prý jsem kočičí struhadlo. Panička mě vzala na návštěvu své hodně nemocné sestřenky a já jsem se u ní stulil do klubíčka a dvě a půl hodiny jsem se od ní nehnul a nechal se hladit. Takhle nějak prý vypadá felinoterapie.

Moje foto je k vidění zde: /fotoalbum/kanadsky-sphynx-bubicek/bubicek_-bubak

Dokonce mám i video: /clanky/nase-videa/nase-videa

Dovolím si při této příležitosti napsat pár informací o tomto plemeni.

Setkala jsem se s názorem, že bezsrstá zvířata jsou náchylná k chorobám. Člověk má tendenci na ně hledět jako na nemocné. Opak je pravdou. Je nemálo jiných plemen psů a koček, která jsou známá svou inklinací k chorobám, víc než bezsrstá plemena. Mám nahého čínského chocholatého psa a nyní kocourka sphynxe. I zde platí pravidlo, že pokud vybíráme z kvalitní chovné stanice, s velkou pravděpodobností dostaneme zdravé zvíře.

Co se týká názoru, že bezchlupé zvíře je vhodné pro alergiky, upozorňuji na fakt, že původcem alergie jsou buď chlupy, odlupující se šupiny kůže, nebo (a to je hlavní původce alergických reakcí na kočku) alergen který je obsažen ve slinách a v produktech mazových žláz v kůži. Protože všechny kočky ať dlouhosrsté, krátkosrsté, kudrnaté či bezsrsté mají mazové žlázy, produkují šupinky odumřelé kůže i sliny, všechny jsou potenciálními původci alergie, stejně tak psi. O žádném plemeni tedy nemůžeme říci, že by jeho zástupci nevylučovali žádné alergeny. Nejlépe je osobně navštívit vybranou chovnou stanici a svou alergii tak vyzkoušet.

Bezsrstost je přirozená spontánní genová mutace vytvořená přírodou. Bezsrsté kočky se vyskytovaly už před staletími u Aztéků, kteří chovali i bezsrsté psy. Nahá koťata se v minulosti objevovala ve vrzích normálně osrstěných, domácích nebo čistokrevných koček na různých místech světa, ale žádný chovný program nebyl zaznamenán dříve než začátkem dvacátého století. Gen pro bezsrstost je recesivní. To znamená, že aby byl potomek bezsrstý, musí dostat po jednom bezsrstém genu od každého z rodičů. Ti tedy musí být buď sami bezsrstí, nebo bezsrstý gen musí oba nést. V populaci volně žijících koček se taková mutace udrží nesnadno, ale s pomocí šlechtění chovateli se ustálila a dala vzniknout plemeni Sphynx.

Název Sphynx neznamená, že kočky pocházejí z Egypta. Plemenu Sphynx se nejdříve říkalo „Mexická bezsrstá“, pozdějí „Moon stone cats“ (Měsíční kočky) a až později se ustálil název Sphynx, právě proto, že lidem připomínaly Egyptské sošky, nebo kresby v pyramidách. Dnešní Severoamerický (někdy také nazývaný Kanadský) Sphynx, jak název napovídá, byl vykřížen z bezsrstých koček pocházejících ze dvou míst v Severní Americe. Prvním bylo Ontario v Kanadě 1966, další známý zdroj holých koťat byl v Minnesotě 1975.

Zdravý a silný dospělý Sphynx je odolná kočka. Mutace se objevila v chladné Kanadě a to dokonce v zimním období. Byla to přirozená a odolná mutace. Problémy se objevily až po velmi úzké a opakované příbuzenské plemenitbě. To dalo plemeni dnes těžko odstranitelnou nálepku, že jde o křehké a choulostivé kočky. Aby se zabránilo problémům s pokrevním příbuzenstvím, je povoleno přikřižování. CFA (Mezinárodní asociace chovatelů koček) , povoluje přikřižování DSH (Domácích krátkosrstých koček )ze kterých plemeno v podstatě vychází a ASH (Amerických krátkosrstých koček) zatím do roku 2010.

Zjednodušené vysvětlení: (vždy se přikřižuje "čistý" sphynx ke chlupaté kočce, k F1 nebo F2):

XX - chlupatá kočka, není zatím se sphynx křížena

YY - čistý sphynx nebo nahatý hybrid F2 či F3

XY - chlupatý hybrid F1 nebo F2

F1 generace: XX x YY rodiče

XY XY XY XY koťata

F2 generace: XY x YY rodiče

XY YY XY YY koťata

F3 generace: YY (hybrid) x YY rodiče

YY YY YY YY koťata

Článek na Neviditelném psovi: http://neviditelnypes.lidovky.cz/portret-bubicek-kocourek-sphynx-doy-/p_zviretnik.asp?c=A090108_121217_p_zviretnik_dru

 
 

 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30